Východní medicína je zná po tisíce let, u nás se teprve dostávají do povědomí širší veřejnosti. Medicinální, nebo někdy také funkční či vitální, houby jsou specifické houby s výjimečnými léčivými účinky. Které z nich jsou nejvýznamnější, s čím vám pomohou a jak je užívat? Čtěte dále.
Čím jsou medicinální houby výjimečné?
Staří Číňané je označovali jako elixír života a dodnes se pro ně na Dálném východě využívá označení „dary od boha”. Medicinální houby jsou neodmyslitelnou součástí čínské medicíny a ajurvédy.
To proto, že jsou neobyčejně bohaté na řadu minerálů, vitamínů, betaglukanů, enzymů, aminokyselin a stopových prvků. Nabízí tak opravdu široké spektrum účinků od posílení imunity přes nastolení hormonální rovnováhy až po zabránění růstu a dělení rakovinných buněk.(1, 2)
Obecně tyto houby považujeme za adaptogeny. To znamená, že dokáží zvýšit odolnost proti stresu (díky snížení produkce stresových hormonů) a posílit imunitu v náročných situacích – adaptovat se na nepříznivé podmínky. Pro své pozitivní účinky na funkce mozku, jako je paměť, koncentrace nebo zpomalení degenerativních procesů, jsou některé z těchto hub označovány jako nootropika.
10 medicinálních hub
Medicinálních hub existuje přes sto druhů a všechny se svými účinky poněkud liší. Představíme vám deset nejvýznamnějších, které se dostávají do popředí i v našich končinách.
1) Hlíva ústřičná
Začneme s tou nejběžnější, kterou známe z kuchyně i spousty doplňků stravy. Hlavní účinnou látkou hlívy jsou glukany, které posilují přirozenou imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Hlíva dále obsahuje vlákninu, aminokyseliny, vitamíny B, D, C a K a minerály železo, draslík, zinek, selen, fosfor, jód, bor a sodík.
Hlavní účinky medicinální houby hlívy ústřičné:
- Podporuje imunitu.
- Působí antibakteriálně, je tedy přírodním antibiotikem.
- Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.
- Působí preventivně proti srdečním a cévním nemocem.
- Má antioxidační účinky, a chrání tak lidské buňky.
Hlívu přitom není vůbec těžké sehnat. Jako oblíbená součást moderní kuchyně se u nás pěstuje, a můžete ji tak koupit i v některých větších supermarketech. Pro svou masitou chuť je oblíbená mezi vegetariány a skvěle se hodí do polévek a omáček.
2) Reishi (lesklokorka lesklá)
Reishi obsahuje ze všech medicinálních hub nejvíce prospěšných látek, a tak tělu prospívá po mnoha stránkách. Najdeme v ní všechny esenciální aminokyseliny, z minerálů má výrazný podíl železa a selenu a dále obsahuje některé vitamíny ze skupiny B. Důležitý je vysoký obsah vzácného prvku germánia a dalších látek, díky kterým pomáhá v boji s infekcí i rakovinou. (3, 4) Několik studií prokázalo, že konzumace reishi může vést k úhynu rakovinných buněk. (5, 6)
Hlavní účinky medicinální houby Reishi:
- Posiluje imunitu.
- Zlepšuje paměť a zmírňuje projevy degenerativních onemocnění mozku.
- Zmírňuje zánět.
- Podporuje dlouhověkost a kvalitu života.
- Má zklidňující účinky a podporuje psychickou pohodu.
- Pomáhá při nespavosti a zlepšuje kvalitu spánku.
- Má antivirové účinky a spoustu dalších.
TIP: Houba Reishi je hlavní ingrediencí nápoje Reishi Mushroom Elixir Mix BIO. Ve formě tablet pak Reishi spolu s léčivou hlívou najdete v doplňku stravy Mentis Imunity Booster.
3) Rezavec šikmý (Čaga, Chaga)
Čaga má významné místo v ruském přírodním léčitelství, jejím přirozeným prostředím je totiž Sibiř. Hlavními ceněnými látkami jsou chinony a fenoly, které mají silné antioxidační účinky. Chrání tak buňky před volnými radikály a zabraňují jejich předčasnému stárnutí. Dále čaga obsahuje celou řadu minerálů, vitamíny skupiny B, D3 a K1 a další významné látky. V ruské medicíně je však čaga ceněná především pro pomoc při žaludečních potížích.
Hlavní účinky medicinální houby čaga:
- Posiluje imunitní systém
- Pomáhá při žaludečních a jaterních potížích.
- Je silným antioxidantem.
- Má adaptogenní účinky – zmírňuje projevy stresu.
4) Housenice čínská (Cordyceps)
V tradiční čínské medicíně se cordyceps využívá jako afrodiziakum. Zvyšuje produkci pohlavních hormonů a podporuje chuť na sex. Mezi sportovci je pak oblíbený zejména pro zvýšení výkonu a podporu regenerace organismu. Díky glukanům a nukleotidům ale cordyceps také podporuje imunitu a působí proti zánětům a infekcím.
Hlavní účinky medicinální houby cordyceps:
- Posiluje imunitu.
- Působí jako afrodiziakum.
- Zvyšuje výkon a podporuje regeneraci.
- Snižuje stres a podporuje psychickou odolnost.
- Pomáhá regulovat krevní tlak.
TIP: Cordyceps můžete užívat ve formě organického nápoje Cordyceps Mushroom Elixir Mix BIO.
5) Shiitake (houževnatec jedlý)
Shiitake je nazývána houbou dlouhověkosti. Jednou z jejích důležitých látek je lentinan – glukan, který je v Japonsku standardní součástí léčby některých nádorů. Shiitake je také velmi prospěšná při regulaci cholesterolu a krevního tlaku, ale i při řadě dalších zdravotních potíží.
Shiitake je běžnou součástí japonské kuchyně a čerstvou ji najdete i v některých našich větších supermarketech.
Hlavní účinky medicinální houby Shiitake:
- Posiluje imunitní systém.
- Má protirakovinné účinky.(7)
- Pomáhá při léčbě a prevenci akné.
- Eliminuje bakteriální, virové, plísňové i parazitární infekce.
- Má antioxidační účinky.
6) Korálovec ježatý (Hericium)
Jako jedna z mála medicinálních hub roste také u nás. Korálovec ježatý obsahuje všechny aminokyseliny, řadu minerálů, polysacharidy a polypeptidy. Je doporučovaný zejména na harmonizaci trávení, při žaludečních vředech či pálení žáhy. Pomáhá regulovat žaludeční bakterie a zklidňuje sliznici trávicího traktu. Mimo to významně podporuje mozkovou činnost.
Hlavní účinky medicinální houby korálovec ježatý:
- Harmonizuje trávení.
- Podporuje nervový systém.
- Pomáhá zmírnit únavu, stres, úzkosti a deprese.
- Má příznivé účinky na močové ústrojí.
- Podporuje zdraví cév a zlepšuje srážlivost krve.
TIP: Korálovec ježatý spolu s dalšími vitamíny a látkami, které zlepšují paměť a schopnost soustředění, najdete v doplňku stravy Mentis Max.
7) Trsnatec lupenitý (Maitake)
Maitake výrazně podporuje obranyschopnost, je doporučována při přetrvávající únavě, nespavosti a psychickém vyčerpání. Vyniká především vysokým obsahem minerálů, antioxidantů, vitamínů B2, D2 a niacinu. Výjimečně ji můžeme najít i v českých lesích.
Hlavní účinky medicinální houby Maitake:
- Posiluje imunitní systém.
- Pomáhá proti únavě, nespavosti a duševnímu vyčerpání.
- Pomáhá při nechutenství a trávicích problémech.
8) Brazilský žampion (Agaricus Blazei)
Brazilský, nebo někdy také mandlový, žampion má velmi široké využití. Dokáže silně stimulovat imunitní systém a v západní medicíně je používán jako prevence a podpora léčby rakoviny.(8) Pomáhá také odbourávat fyzický i psychický stres.
Hlavní účinky medicinální houby Agaricus:
- Posiluje imunitní systém.
- Pomáhá při alergiích, astmatu a dalších dýchacích potížích.
- Je používán jako doplňková nádorová léčba.
- Působí proti stresu.
- Podporuje funkci jater.
9) Meshima
Tato houba je v tradiční čínské medicíně využívána především pro podporu imunitního systému, ale objevují se také předpoklady, že pomáhá bojovat s rakovinou prsu a plic. Moderní věda tyto protirakovinné účinky zatím nepotvrdila, ale již probíhají vědecké studie.
Hlavní účinky medicinální houby Meshima:
- Posiluje imunitní systém.
- Pomáhá při zánětu.
- Zmírňuje ekzém.
- Působí jako prevence srdečních onemocnění.
10) Rosolovka řasotvará (Tremella)
Už v dávné historii si tuto houbu oblíbily čínské ženy, a to pro její výjimečné účinky na pokožku. Tremella pomáhá hydratovat kůži a předcházet tvorbě vrásek. Obsahuje řadu antioxidantů, které předchází předčasnému stárnutí a chrání naše buňky. Výjimečně bohatá je také na vitamín D.
Hlavní účinky medicinální houby Tremella:
- Podporuje zdraví pokožky.
- Je silným antioxidantem.
- Pomáhá zmírnit zánět.
- Pomáhá regulovat hladinu cholesterolu.
Kde medicinální houby rostou?
Naprostou většinu medicinálních hub v našich končinách nenajdete. Pochází především ze zemí Dálného východu, jako je Čína, Japonsko a Vietnam, některé pak z ruské Sibiře či Jižní Ameriky.
Pár jich u nás ale přece jen najdete, a to hlívu ústřičnou, korálovec ježatý nebo penízovku sametonohou. Tyto houby rostou na kmenech stromů především v podzimním a zimním období. Pokud však nejste velmi zdatným houbařem, vydat se pro ně do lesa nedoporučujeme. Až na hlívu nejsou tyto houby příliš rozšířené a můžete je jednoduše zaměnit s jedovatými.
Jak tedy medicinální houby užívat?
Nejúčinnější formou jsou doplňky stravy. Účinky hned desíti medicinálních hub v BIO kvalitě kombinuje nápoj 10 Mushroom Blend Mix BIO. Kromě hub obsahuje pouze organické šípky, které celý mix obohacují o vitamín C. Stačí jednou denně přidat malou odměrku prášku do čaje, kávy nebo smoothie a užít si svou dávku zdraví podle tradice čínské medicíny.